KONYA HACAMAT ŞİFA MERKEZİ hacamat nedir?KONYA HACAMAT konya hacamat KURSU MERKEZİ hacamat konya EBUSADULLAH sakarya hacamat KURSU MERKEZİ islami hacamat KONYA HACAMAT EBUSADULLAH bayan hacamatçı KONYA HACAMAT kütahya hacamat KURSU KONYA HACAMAT EBUSADULLAH

Hacamat Takvimi 2019-2020

hacamat takvimi hacamat takvimi,hicri takvim hacamat günleri takvimi,2018 hacamat takvimi

hacamat takvimi 2019-2020

hacamat takvimi-2020-2021.dönem.

HANGİ GÜNLER HACAMAT YAPILIR.? Hacamat yapılması doğru olan günler. hacamat takvimi . hicri takvim .en faziletli hacamat günleri .

EN İYİ HACAMAT GÜNLERİ, FAZİLETİ OLAN GÜNLER  hicri hacamat günleri  her hicri ayların 15. 17. 19. 21. 23. 25. 27. 29. tavsiye edilmiş zaruret varsa beklemesine gerek yoktur hacamat takvimi hicri takvim faziletli hacamat günleri.konya hacamat  üstad haccam ebusadullah 05544062383 konya hacamat ta.dünyada ,tek,saç üzerinden hacamat dolunay,da,güzeldir.        

  KONYA HACAMAT TAKVİMİ. 2019-2020 HİCRİ TAKVİM HACAMAT GÜNLERİ  HACAMATÇI EBUSADULLAH HACAMAT TAKVİMİ.  

hacamat takvimi hakkında makale.

 Www.Hacamatdoktoru.com: HACAMAT’IN SÜNNETE GÖRE YASAK GÜNÜ YOKTUR.HACAMATIN GÜNLERİYLE ALAKALI GELEN BİR SORUYA
VERDİKLERİ CEVAP ARAPÇA METİNDEN TÜRKÇEYE ÇEVİRİLMİŞTİR
HACAMATIN GÜNLERİYLE İLGİLİ HADİSLER HAKKINDA HADİS ALİMLERİNİN SÖZLERİ:
1-İMAM MALİKE ÇARŞAMBA VE CUMA GÜNÜ HACAMATTAN SORULDU...İMAM ŞÖYLE DEDİ: BUNDA HİÇBİR SAKINCA YOKTUR..KERAHATTA YOKTUR.. KAYNAK : ELMUNTEKA ŞERHUL MUVATTA (7/225)
YİNE ELFEVAKİH'TE İMAM MALİKTEN:
BAHSEDİLEN İKİ GÜNLE İLGİLİ HİÇBİR SAHİH HADİS YOKTUR..ELFEVAKİH (2/338)
2_ABDURRAHMAN BİN MEHDİ RAHİMEHULLAH ŞÖYLE DEDİ
RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEMDEN HACAMATIN GÜNLERİYLE İLGİLİ SAHİH HİÇBİRŞEY GELMEDİ (İBNUL CEVZİ ELMEVDUAT 3/215)
3-HALLAL İN İMAM AHMEDDEN NAKLİNE GÖRE BU KONUDA NAKLEDİLENLERİN HİÇBİRİ SAHİH DEĞİLDİR..(İNİ HACER FETHUL BARİ 10/149)
4-ELBERZAİ ŞÖYLE DEDİ ; BÜYÜK HADİSÇİ EBU ZÜRA'DAN HAFTANIN HACAMAT GÜNLERİYLE İLGİLİ EN KÜÇÜK BİR MEKRUHLUK VEYA İSTİHBABLA ALAKALI HİÇ BİR SAHİH HADİSİN OLMADIĞINA BEN ŞEHADET EDERİM..(SUALATİL BERZEİ 2/757)
5-HAFIZ İBNİ HACER ŞÖYLE DER:
İMAM BUHARİ SAHABEDEN EBU MUSA GECELERİ HACAMAT OLURDU DİYE BİR BAB BAŞLIĞI AÇMIŞTIR.. BUNDAN KASTI HACAMATIN HİÇBİR GÜN VE VAKİTLE SINIRLI OLAMAYACAĞI VE HACAMATIN GÜNLERİYLE İLGİLİ HİÇBİR MUTEBER HADİSİN OLMADIĞIDIR..FETHULBARİ ( 10/ 149)
6-UKAYLİ RAHİMEHULLAH : HACAMATIN GÜNLERİYLE İLGİLİ AMEL EDİLEBİLECEK HİÇ BİR HADİS YOKTUR..(duafaul kebir 1/150)
7-İBNUL CEVZİ UYDURMA HADİSLERİ TOPLADIĞI KİTABINDA HACAMATIN GÜNLERİYLE ALAKALI BÜTÜN HADİSLERİ TOPLAMIŞ VE TAMAMININ UYDURMA VE ZAİF OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİR..HİÇ BİR HADİS OTORİTESİNİN BU KONUDAKİ HADİSLERİN HİÇBİRİNE SAHİH DEMEDİĞİNİ VURGULAMIŞTIR ..(mevzuat 3/211-215)
8-İMAM NEVEVİ DE BU HUSUSTA İTİBAR EDİLEBİLECEK HİÇBİR HADİSİN OLMADIĞINI VURGULAMIŞTIR...(elmecmu'9/69)
9-SON OLARAK BİR MİLYON HADİSİ EZBERE BİLEN İBNİ HACER BU HUSUSTA HİÇBİR MUHADDİSTEN SAHİH BİR ŞEYİN GELMEDİĞİNİ İFADE ETMİŞTİR(fethul bari 10/149)
" لا بأس بذلك ، وليس يوم إلا وقد احتجمتُ فيه ، ولا أكره شيئا من هذا " انتهى باختصار.
" المنتقى شرح الموطأ " (7/225) نقله عن " العتبية ".
وجاء في " الفواكه الدواني " (2/338) من كتب المالكية :
" تجوز في كل أيام السنة حتى السبت والأربعاء , بل كان مالك يتعمد الحجامة فيها , ولا يكره شيئا من الأدوية في هذين اليومين , وما ورد من الأحاديث في التحذير من الحجامة فيهما فلم يصح عند مالك رضي الله عنه " انتهى.
2- يقول عبد الرحمن بن مهدي رحمه الله :
" ما صح عن النبي صلى الله عليه وسلم فيها شيء – يعني في توقيتها - إلا أنه أمر بها " انتهى.
نقله ابن الجوزي في "الموضوعات" (3/215)
3- نقل الخلال عن الإمام أحمد أن الحديث لم يثبت .
نقله ابن حجر في "فتح الباري" (10/149).
4- يقول البرذعي :
" شهدت أبا زرعة لا يُثبِتُ في كراهة الحجامة في يوم بعينه ، ولا في استحبابه في يوم بعينه حديثا " انتهى.
"سؤالات البرذعي" (2/757)
5- وقال الحافظ ابن حجر - في شرح قول الإمام البخاري : " باب في أي ساعة يحتجم ، واحتجم أبو موسى ليلا " - :
" وورد في الأوقات اللائقة بالحجامة أحاديث ليس فيها شيء على شرطه ، فكأنه أشار إلى أنها تصنع عند الاحتياج ، ولا تتقيد بوقت دون وقت ، لأنه ذكر الاحتجام ليلا " انتهى.
"فتح الباري" (10/149)
6- وقال العقيلي رحمه الله :
" وليس في هذا الباب - في اختيار يوم للحجامة - شيء يثبت " انتهى.
"الضعفاء الكبير" (1/150)
7- وقد عقد ابن الجوزي رحمه الله في كتابه "الموضوعات" (3/211-215) أبوابا كاملة جمع فيها هذه الأحاديث الواردة ، ويعقبها بقوله :
" هذه الأحاديث ليس فيها شيء صحيح " انتهى.
8- ويقول الإمام النووي رحمه الله :
" والحاصل أنه لم يثبت شيء في النهي عن الحجامة في يوم معين" انتهى.
" المجموع " (9/69) وإن كان النووي يحسن حديث توقيت الحجامة في أيام السابع عشر والتاسع عشر والحادي والعشرين .
9- قال الحافظ ابن حجر رحمه الله :,‎هذه الأحاديث لم يصح منها شيء " انتهى.

Hacamat Terapisini, uygulamanın veya uygulatmanın, sahih sünnete göre yasak bir günü yoktur. Şimdi konu ile ilgili hadis âlimlerinin ne dediğine bir göz atalım.

1-Ehli Sünnetin dört mezhebinden biri olan Mâliki mezhebinin imamı olan, İmâm Mâlik b. Enes’e, cumartesi ve çarşamba günlerinde hacamat tedavisinin yapılması hakkında sorulduğunda şu şekilde cevap vermiştir: “Bunda bir beis (sıkıntı) yoktur. Hiçbir gün olmaya ki, ben o gün de illa hacamat yaptırmışımdır. Bugünlerin hiçbirini kerih görmem”. (El-Müntekâ Şerhül-Muvattâ, 7. Cilt, Sayfa 225)

Mâlikî mezhebinin kitaplarından birisi olan, El-fevâkihü’d-Devâni adlı kitabın, 2. Cilt, Sayfa 338 de şöyle zikredilmiştir: “Hacamat, yılın tüm günlerinde câizdir. Cumartesi ve çarşamba günleri de buna dahildir. Hatta İmâm Mâlik, özellikle bu iki günde hacamat olmayı kasıtlı bir şekilde yapardı. Bu iki günde, hiçbir ilacı almakta da bir kerâhet yoktur. Bu iki günde hacamat olmaktan sakındıran hadislere gelince, bu hadislerin hiçbiri, Mâlik tarafından sahih görülmemiştir.”

2-İmâm İbnü’l Cevzi, yalan hadisler ile ilgili ele aldığı, El-Mevzuât adlı kitabında (3. Cilt, sayfa 211-215), hacamatı belli günlerde yasaklayan rivayetlerin hepsini zikretmiş ve sonrasında şöyle demiştir: “Bu hadisler arasında hiçbir sahih hadis yoktur”.

3-İmâm İbnü’l Cevzi, yalan hadisler ile ilgili ele aldığı, El-Mevzuât adlı kitabında (3. Cilt, sayfa 215) şöyle demiştir: “Abdu’r-Rahman bin Mehdi – Allah ona rahmet etsin – şöyle diyor: Peygamber sallâllâhu aleyhi ve sellem’den, hacamatı belli bir vakite sınırlandırma ile ilgili zikredilen, hiçbir hadis sahih değildir. Peygamber sallâllâhu aleyhi ve sellemin, hacamatı emrettiği ile ilgili rivayetler ise sahihtir”.

4-Meşhur hadis âlimi, İbn-ü Hâcer El-Askalâni ise, Sahih-i Buhârinin şerhi üzere yazdığı Fethü’l Bâri kitabında (10. Cilt, Sayfa 149), hacamat günleri hakkında rivayet edilen hadisler ile ilgili şöyle demiştir: “Bu hadislerden hiçbiri sahih değildir”.

5-İmam Nevevî, yani aslında Türkiyede en cahil insanın bile ne kadar değerli bir hadis âlimi olduğunu bildiği çok değerli olan bu zât, El-Mecmu adlı kitabında (9. Cilt, sayfa 69) şöyle der: “Sonuç şudur ki, Hacamatı belli bir günde yasaklayan hiçbir hadis sahih değildir”.

6-İmam Berzâi şöyle der: “Ebu Zer’â’ya şahit olduğum üzere, hacamatın belli bir günde yapılmasını kerih gören veya hacamatı belli bir günde yaptırmayı müstehâb gören hiçbir rivayeti sahih görmemiştir.”. (Suâlât El-Berzâi, 2. Cilt, Sayfa 757).

7- İmam El-Ukayli, zayıf hadisler ile ilgili ele aldığı, Ed-duafâ El-Kebir adlı kitabında (1. Cilt, sayfa 150) şöyle der: “Hacamata özel bir gün seçme ile ilgili sahih hiçbir rivayet yoktur”.

Hadis alimlerinin bu görüşlerini naklettikten sonra, şöyle belirtmek istiyorum. Hadis kaynaklarını ve hadis alimlerinin görüşlerini kendi dilleri ile okuyabilen, araplar arasında, bu yasak günler pek gündemde değildir. Bu daha çok Türkiye ve farklı yabancı ülkelerde, bilgi kirliliğinden dolayı çok feci ve inanılmaz bir şekilde yaygındır.  Sahih olmayan hadislere bakıldığında aslında hakkında yasak rivayet geçmeyen tek gün Pazartesi günüdür. Buna rağmen farklı ülkelerde farklı günler daha öne çıkartılarak, çok tehlikeli ve öcü gibi gösterilmiştir. Türkiyede, genelde, en çok Çarşamba günü yasağı revaçtadır. Halbuki bu rivayetlerin sahih olmadığını işin ehli olan hadis alimleri net bir şekilde belirtmiştir.

Ancak, Hacamat Terapisinin, ay takvimine göre 17., 19. ve 21.’inci günlerinde yapılmasının daha iyi olduğunu beyân eden rivayetlerin, hadis âlimleri tarafından kabul gördüğünü de belirtmek gerekir. Bu hadislerden birinde Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Kim, onyedi, ondokuz ve yirmibirinci günde hacamat olursa, bu her hastalığa şifâ olur.” (Sünen-i Ebu Dâvud/Kitâbü’t-Tıb)

Hadis âlimlerine göre bu hadis, sabit olmak ile birlikte, bazılarına göre sabitlik derecesi sahih, bazılarına göre ise de sahih’in bir alt kısmı olan hasen derecesindedir. Sonuçta doğru bir hadistir.

Ay takvimine göre her ayın onyedinci, ondokuzuncu ve yirmibirinci günleri, haftanın tüm günlerine denk gelebilir. Dolayısıyla, yasak olduğu iddia edilen günler ile, en faydalı günler olan ve haftanın her gününe denk gelebilen, ay takvimine göre her ayın onyedi, ondokuz ve yirmibirinci günlerini karıştırmamak gerekir. HACCAM EBUSADULLAH olarak Şu konuya da önemle değinmek istiyorum. Hastalık için yapılan hacamat terapisinde, bu en faydalı günleri bekleme şartı yoktur. Her zaman yapılabilir.

Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem’in, bir hastalık nedeni ile kendisine uygulattığı Hacamat Terapilerinde, kameri takvime yani ay takvimine göre, ayın 17, 19 veya 21. gününü beklediğine dair hiçbir rivâyet yoktur. Dolayısıyla beklemeye gelmeyen ve aciliyet arzeden vakalarda hemen uygulanması gerekir.

Örneğin, hayberdeki yahudi kadının eti zehirlemesi hâdisesinde, hem Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem, hem de zehirlenen sahabeleri hemen oracıkta hacamat olmuşlardır. (Musannaf Abdü’r-Rezzâk)

Sahâbeler de, bunu bu şekilde anlamışlardır. Zira, Câbir bin Abdullah – Allah ondan razı olsun – El-Mukannâ’a hasta ziyaretinde bulunduğunda: “Hacamat olmadığı sürece buradan ayrılmayacağım, zira ben, Peygamber sallâllâhu aleyhi ve sellem’in, onda şifâ olduğunu söylediğini duydum” demiştir. (Sahih Hadis, Sahih-i Buhari/Kitâbü’t-Tıb, Sahih-i Müslim/Kitâbü’s-Selâm)

Âlimler de bunu bu şekilde anlamışlardır. Zira, İmâm İbnü Kayyim El-Cevziyye’nin, meşhur Tıbb-ı Nebevi adlı kitabında (sayfa 72) zikrettiği üzere, Ehl-i Sünnet’in dört mezhep alimlerden biri olan, Hanbeli mezhebinin İmamı, Ahmed bin Hanbel, ne zaman kendisinde kan basıncının arttığını hissederse, hangi vakit olursa olsun, hemen o zaman hacamat olurmuş.

Tıbben de doğru olan budur. Düşünün ki, başınız ağrıyor, tansiyonunuz tavan yapmış veya başka acil müdahale gerektiren bir hastalığınız var ve ay takvimine göre ayın başındasınız, ama yanlış bilgilerle donanmış hekim, size 17 gün daha bekleyin diyor. Bu akla veya mantığa sığar mı ?! Tabiki sığmaz. Sahih sünnette de 17 gün daha bekleme zorunluluğu ile ilgili bir sahih hadis yoktur.                                                                                                                                                                                         Ancak,Hacamat tedavisini, genel sağlık, genel detoks ve koruyucu hekimlik için yaptırmak isteyen kişiler veya hasta olsalar da tedavileri aciliyet arzetmeyen kişilerin, en iyisi bu günleri, yani ay takvimine göre her ayın 17., 19. ve 21. gününü tercih etmeleri daha güzeldir ve sünnete göre daha uygundur. Bu en faydalı günlerin, bilimsel sırlarını, Allah’ın izniyle ayrı bir makâlede açıklayacağız inşâALLAH.

 

Hayırlı şifâlar dileğimle …Haccam Ebusadullah Www.Konyahacamat.com.tr

                    

Hicri Takvim'deki ayların 15. 17. 19. 21. 23. 25. ve 27. günleri aşağıda miladi takvim üzerinde hacamat takvimi olarak gösterilmiştir.

Bu günlerde hacamat